Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz doğumlarda ne tür sorunlar yaşanabilir?

9,538
kez izlendi
Puan: 4.33 / 5
Detaylı Açıklama

İkiz doğumlarda ne tür sorunlar yaşanabilir?

İkiz doğumlarda en sık yaşanılan sorunların en önemlisi erken doğum tehdididir. İkiz gebeliklerin %25-40'ı arasında 37. haftadan önce erken doğum tehdidine ait önemli bulgular saptanabilmektedir.

Normal doğum mu, sezaryen mi?
İkiz gebeliğin sonuna yaklaştıkça ortaya çıkan en önemli konulardan biri doğumun şekline karar vermektir. Tüp bebek yöntemiyle ikiz gebelikler arttıkça normal doğum yaptırma oranı azalıyor. Ailesi tarafından belki de uzunca bir zaman beklenen tüp bebek, anne ve baba adayının üstüne çok titrediği, kaygılandığı, kıymetli bebek olduğundan ailelerin ve doktorun tercihi sezaryen doğumdan yana oluyor.

Tekli gebelik doğumlarında %10-20 arasında bir oranda doğum normal, vajinal başlayıp sezaryenle bitebiliyor. Bu oran ikiz gebeliklerde iki katına çıkıyor. Eğer bebeklerin ikisi de normal doğum için uygun pozisyondaysa (baş geliş) normal doğum için izin verilebilir; fakat bu normal doğumların da doğum esnasında sezaryene dönme olasılığı çok yüksektir.

Suni sancı veya sancının hafiflemesi nedeniyle onu biraz daha düzene sokacak olan ilaçların verilmesi de riskli olabileceği için ikiz gebeliklerin doğumunda sezaryen olma ihtimali çok yüksek oluyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat