Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkinci el cep telefonu alırken hangi kontrolleri yapmalıyız?

12,211
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

İkinci el cep telefonu alırken hangi kontrolleri yapmalıyız?

İkinci el telefon alırken öncelikle telefonun Türkiye'den alınıp alınmadığını ve faturasının olup olmadığını kontrol edin. Çünkü Türkiye'den alınan faturalı telefonlar telefonun çalıntı olmadığını ve garanti kapsamında olduğunu belirtir. Bu arada fatura üzerindeki IMEI numarası ile cihaz üzerindeki IMEI numarasını kontrol edin. Eğer bunlar eşleşmiyorsa o telefonu almayın.

Eğer alacağınız telefonun faturası yoksa IMEI numarasını sorgulatarak da telefon hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. IMEI numarasını e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz: www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama


Telefonunuzun IMEI numarasını öğrenmenin en kolay yolu *#06# tuşlamaktır. Bunu yaptığınızda telefonunuzun IMEI numarası otomatik olarak ekranda belirir. Bu her telefon için geçerlidir. Bu numaranın eğer varsa telefonun üzerinde yazan IMEI ile aynı olduğundan da emin olun.

Telefonunuzun IMEI sorgulamasında kayıt bulunamazsa telefon kaçak ya da çalıntı olabilir. Kaçak ya da çalıntı telefon satın almanız yasalarla başınızın derde girmesine ve telefonu kullanamamanıza neden olabilir, bu konuda dikkatli olmalısınız.

Bunun dışında cihazın teknik özelliklerini de test etmelisiniz. Yani telefonun tuşları çalışıyor mu, arama yapıyor mu, pil durumu nasıl bakmalısınız. Bunlara bakıp emin olduktan sonra telefonu alabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat