Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ihlamur çayı nasıl yapılır?

42,818
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ihlamur çayı nasıl yapılır?

Kış aylarında, sonbaharda keyifle tercih ettiğimiz ıhlamur çayının demleme süresi ve demleme miktarı sağlık açısından çok önemlidir. 

Ihlamur çayı demleme

Kişi başına bir tatlı kaşığı kadar kıyılmış ıhlamur çiçeği ve yaprağına 1 fincan sıcak su ekledikten sonra fincanın ağzını kapatarak dinlenmeye bırakabiliriz. Ihlamur çayı 10 dakika demlenme süresinden sonra hazır olur. Ihlamuru süzdükten sonra ıhlamur çayını keyifle tüketebilirsiniz.

Hazırlanmış ıhlamur çayından günde ortalama 3 - 4 fincan içebilirsiniz. Bu sayede ıhlamurun vücut üzerindeki olumlu etkisinden de faydalanmış olursunuz. 

Ihlamur çayı, ıhlamur çiçeği ve yaprağının dışında, ağacının kabuğundan da yapılabilir. Bu aslında ilginç bir bilgi. Ortalama yarım avuç kadar dövülmüş ağaç kabuğunu 1 litre kadar kaynamış suyun içine ilave ettikten sonra 2- 3 dakika bekletip kaynatıp, ardından 5 - 10 dakikalık demlenme süresinin ardından bu bitki çayını da keyifle içebilirsiniz. Ihlamur ağacının kabuğundan elde edilen bitki çayını günde ortalama 1 - 2 bardak kadar tüketmeniz yeterlidir. Aşırı miktarda tüketimi sağlık üzerinde olumsuz etkiye neden olabilir. 

Ihlamurun aşırı tüketiminin özellikle kalp sağlığı ve böbrek sağlığı üzerinde olumsuz etki yarattığı bilinmektedir. Bu yüzden her yiyecek ve içecekte olduğu gibi, ıhlamur çayını da kararında tüketmekte fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat