Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Ihlamur çayı nasıl tüketilmeli?

5,182
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Ihlamur çayı nasıl tüketilmeli?

Özellikle kış aylarında severek içtiğimiz ıhlamur çayının tüketme şekli ve demlenme süresi sağlık açısından çok önemlidir. Kurutulmuş ıhlamuru, 1 fincana 1 tatlı kaşığı gelecek şekilde, ağzı kapalı olarak 10 dakikada demleyebilirsiniz. Ihlamur demlendikten sonra ıhlamuru süzün ve süzdüğünüz bu ıhlamur çayını günde 2, 3 veya 4 fincan olarak sıcak bir şekilde tüketebilirsiniz.


Ihlamur çayı her zaman taze tüketilmelidir. Bir gün öncesinde kaynamış veya demlenmiş olan ıhlamur asla içilmemelidir. Ihlamur çayı asla kaynatılmamalı, daha önceden kaynatılmış sıcak suda demlenmeli ve uzun süre sıcak suda bekletilmemelidir.

Ihlamur çayının demlenmesi için yeterli olan süre 10 dakikadır. 10 dakika demlendikten sonra süzülmelidir. 

Ihlamur çayı yaparken hem çiçeğinden hem de yapraklarından oluşan karışımlar yerine sadece çiçek ile yapılan karışımdan da ıhlamur çayınızı hazırlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz ıhlamur çayını ara öğünlerde, yemeklerden ya da kahvaltıdan sonra şekersiz olarak tüketebilirsiniz. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi ıhlamur çayı da şekersiz olarak tüketilmelidir ancak bu hali ile size acı geliyorsa, kilo probleminiz yoksa ve günlük olarak aldığınız enerji miktarınızı artırmak, yani kilo almak istiyorsanız ıhlamuru bal ile tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra büyüme ve gelişme çağındaki çocuklar ve ergenlerde de ıhlamur çayı bal ile içilebilir. 

Daha fazla C vitamini katkısı istiyorsanız ıhlamur çayınıza limon ekleyebilirsiniz. Ihlamur çayını tüketirken çayın çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. Aşırı sıcak olan tüketilen bitki çayları boğazda tahrişe sebep olacağı gibi, mide ve sindirim sistemi açısından da olumsuz etkiler gösterir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat