Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İğne ile doğum kontrolünün çeşitleri nelerdir?

24,399
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama

İğne ile doğum kontrolünün çeşitleri nelerdir?

Aylık doğum kontrol iğnelerinde progesteron kullanılmaktadır. bu hormon kadınlarda bulunan östrojen hormonunu frenleyici bir hormondur. Normalde östrojen hormonu her kadında bulunur ve vücudun bir çok yerinde göğüste, rahimde bildiğimiz etkileri görülür. 


Progesteron vücutta vardır ve östrojen hormonu progesteronsuz kaldığı zaman göğüste aşırı gelişme ve kansere neden olabilir. Rahim kanserine neden olabilir. Vücutta yumurtlama olduğu zaman progesteron hormonu ile bu frenlenir. 

Yumurtlama da ortaya çıktığı için bu hormonu dışarıdan verdiğimizde yumurtlamanın önlendiğini görürüz. Aylık olarak bu iğneyi yaptırarak da gebelik önlenebilir. 3 ayda bir olan depo formuyla da doğum kontrol sağlanabilir. Aralarında pek bir fark yoktur. Sadece biri daha depo bir ilaçtır. Diğerinin etkisi daha uzun zamanda gerçekleşir. Diğeri ise 1 ayda geçerliliğini yitirir. Tüm dünyada on milyondan fazla kişide bu doğum kontrolü uygulanmaktadır. Başta Amerika, İsviçre, İngiltere gibi pek çok bir ülkede yöntem uygulanmaktadır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat