Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdrar yolu enfeksiyonları testiste ağrı yapar mı?

29,183
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İdrar yolu enfeksiyonları testiste ağrı yapar mı?

İdrar yolu enfeksiyonu, erkeklerin idrar yaptığı yol olan üretranın iltihabı ile ortaya çıkar. Üretrit, prostat iltihabı (prostatit), orşit (yumurtalık iltihabı) en sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarıdır.

Kadınlarda çok daha sık görülen idrar yolu enfeksiyonları erkeklerde çok seyrek görülür. Sistit veya piyelonefrit adı verilen böbrek iltihabı erkeklerde çok nadirdir. Bunun sebebi de prostattan salgılanan, idrar yolu enfeksiyonunu önleyen çinko ve erkeklerdeki idrar yolunun kadınlara göre çok daha uzun olmasıdır. Bu anatomik olarak aslında bir koruyucudur. Bu anlamda erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu erkeklerde kadınlara göre çok daha az rastlandığı için idrar yolu enfeksiyonları nedeniyle testiste herhangi bir ağrı olmaz.

Testis ağrısı nedenleri

Sıklıkla cinsel yolla bulaşan üretrit gibi hastalıklar testis ağrısına yol açar. Şiddetli ağrı, ateş ve idrar yapma zorluğuyla seyreden prostat enfeksiyonu gibi hastalıklar testis ağrısına sebep olur. 

Orşit veya epididimit dediğimiz, yumurtalığın ve üzerindeki organın iltihabı, yumurtalığın şişmesi, kızarıklık ve yumurtalıkta hassasiyet belirtileri ile seyreden hastalıklar testis ağrısına sebep olan rahatsızlıklardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat