Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdeal sebze tüketimi nasıl olmalı?

587
kez izlendi
Puan: 3.00 / 5
Detaylı Açıklama

İdeal sebze tüketimi nasıl olmalı?

Sebze tüketimi miktarı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Yetişkinler için günde 1-2 porsiyon sebze yemeyi ve mutlaka 2 porsiyon salata tüketmek gerekir.

Vücuda yeterli miktarda posa alımını sağlayacağı için sebze yemeği ve salata tüketmek hastalıklara karşı vücut direncini arttırır. Kabızlık ve hemoroid gibi rahatsızlıklara karşı da sebze tüketimi önemlidir. Aynı şekilde, sebze tüketimi kalp hastalığı ve diyabet riskini azaltır.

Sadece sebze tüketmek sağlık açısından doğru bir beslenme şekli değildir. Yalnızca sebze tüketenlerde B2 ve B12 vitamin eksiklikleri görülür. Bu tarz vitamin eksiklikleri sinir sistemi üzerinde ciddi harabiyetlere yol açar. Dengeli bir beslenme için mutlaka yumurta, balık, tavuk eti ve kırmızı et de tüketilmelidir.

Eğer hayvansal besin yenemiyorsa haftanın en az dört günü mutlaka kuru bakliyat tüketilmelidir. Süt ürünleri ise sağlıklı beslenme açısından her gün mutlaka hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde tüketilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat