Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdeal kilo hesaplanırken sadece yaşa ve boya mı bakılır?

28,903
kez izlendi
Puan: 4.18 / 5
Detaylı Açıklama

İdeal kilo hesaplanırken sadece yaşa ve boya mı bakılır?

İdeal kilo hesaplanırken vücut kitle indeksi formülü kullanılır. Bu formül indirekt sonuçlar verir. Vücut kitle indeksi kişinin kilosunun boyunun karesine bölünerek hesaplanır. Örneğin boyunuz 1,70 cm, kilonuz 80. 1,70*1,70=2,89 daha sonra 80/2,89=27,68 bulunur. Bulunan değer  18 - 25>27,68 çıkıyorsa kilonuz normal demektir. 25-30 arasında ise fazla kilo, 30-40 arasında ise obezite, 40'ın üzerinde ise ileri derecede obezite vardır. 

Obezitenin derecesini en iyi gösteren yöntem ise biyoelektrik impedans denilen kişinin boyu, yaşı ve cinsiyeti gibi özellikleri girilerek bir aletin üzerine çıkılarak vücuda çok düşük doz elektrik gönderilir. Bu yöntemde vücuttaki yağ ve kas dokuları ayrı ayrı hesaplanır. Bu yöntem kişinin vücudundaki yağ kütlesini ve miktarını hesaplar. Obezitede önemli olan kişinin vücudundaki yağ dokusu ve miktarının artmasıdır. 

Vücut kitle indeksi ile yağ dokusu ve miktarı ölçülmez. Biyoelektrik impedans yönteminde vücuttaki yağ miktarı, kitlesi ile ilgili bütün bilgiler alınabilir. 

Normal kiloda olan kişilerde organlarda yağlanma görülebilir. Bu çok sık görülen bir durumdur. Birçok kişi günlük hayatında çok fazla hareket etmiyor. Bu hareketsiz yaşam iç organların yağlanmasına neden olur. Bu durumdaki kişilere metabolik obez denir. Metabolik obez, görünüşü normal ancak iç organlarında yağlanma olan kişilere denir. Bu kişilerde de obezlerde olduğu gibi sağlık ile ilgili riskler ortaya çıkmaktadır. 

Bel çevresi ölçümleri vücuttaki yağ kitlesi hakkında gerekli bilgileri verebilir. Bel ölçümü için mezura ile belin en ince olduğu yerden ölçüm yapılır. Bulunan değer kadınlarda 88 cm'in, erkeklerde ise 102 cm'in üzerinde ise iç organ yağlanması ve obezite başlangıcı var demektir. Normal bel ölçüsü değerleri ise erkeklerde 94 cm'in, kadınlarda ise 82 cm'nin altında olmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat