Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdari dava nedir?

2,880
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İdari dava nedir?

İdari davalar, idarenin yaptığı eylem ve işlemlere karşı açılan davalardır. Türleri ise idari yargılama usulü kanunuyla düzenlenmiştir.

- İdari işlemler hakkında yetki, şekil, sebep, konu ve maksat yönlerinden biri ile hukuka aykırı olduklarından dolayı iptalleri için menfaatleri ihlal edilenler tarafından açılan iptal davaları,
- İdari eylem ve işlemlerden dolayı kişisel hakları doğrudan etkilenenler tarafından açılan tam yargı davaları,
- Tahkim yolu öngörülen imtiyaz şartlaşma ve sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar hariç, kamu hizmetlerinden birinin yürütülmesi için yapılan her türlü idari sözleşmelerden dolayı taraflar arasında çıkan uyuşmazlıklara ilişkin davalardır.

İdare bir eylem veya işlemiyle idari dava açılmasına sebep olabileceği gibi, bir eylem veya işlemde bulunmaması nedeniyle de idari davaya konu olabilir. İdareye yapılan bir başvuru ile bir eylem veya işlemde bulunması istenebilir, idare altmış gün içinde bir cevap verilmezse istek reddedilmiş sayılır. 

İlgililer altmış günün bittiği tarihten itibaren dava açma süresi içinde, konusuna göre danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine dava açabilirler. Altmış günlük süreç içinde idarece verilen cevap kesin değilse ilgili bu cevabı, isteminin reddi sayarak dava açabileceği gibi, kesin cevabı da bekleyebilir. Bu takdirde dava açma süresi işlemez. Ancak, bekleme süresi başvuru tarihinden itibaren altı ayı geçemez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat