Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdari dava hangi nedenlerle açılabilir?

929
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İdari dava hangi nedenlerle açılabilir?

İdari davalar idarenin eylem ve işlemlerine karşı açılabileceği gibi idarenin bir eylem veya işlemde bulunmaması nedeniyle de açılabilir. Örneğin hakkınızda kesilen idari para cezasına karşı açılacak dava gibi. 


Vergi dairesinin hakkınızda düzenleyerek size tebliğ ettiği bir ödeme emri yahut bir ödeme emri dahi tebliğ edilmeden hesaplarınıza ya da varlıklarınıza konulan haczin kaldırılması için de vergi mahkemelerinde dava açmanız gerekir. 

Kamu görevlilerinin mesleğine ilişkin verilen, uzaklaştırma, görevine son verilmesi, emekli edilmesi, ya da görevle ilişkisi kesilmese dahi atama, sicil, intibak gibi haklarına ilişkin davalar yahut mesleğe kabul edilmemesi gibi konular da idari davalara örnek verilebilir. Vatandaşlar haklarının ihlal eden işlemlere karşı tam yargı davası açarak bunun tazminini talep edebilecekleri gibi iptal davası da açabilirler. İdari davaların açılmasının nedeni bu eylem, işlem veya idarenin sessiz kalması sonucu hak kaybına uğranılmasıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat