Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İdari dava hangi mahkemede açılır?

1,258
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

İdari dava hangi mahkemede açılır?

İdari davalar, danıştay, vergi mahkemelerinde veya idare mahkemelerinde ya da askeri idari mahkemelerde açılır. Çözümlenmesi danıştayın, idare ve vergi mahkemelerinin görevlerine girdiği halde, adli ve askeri yargı yerlerine açılmış bulunan davaların görev noktasından reddi halinde, bu husustaki kararların kesinleşmesini izleyen günden itibaren otuz gün iÇinde görevli mahkemede dava açılabilir. Görevsiz yargı mercine başvurma tarihi, danıştaya, idare ve vergi mahkemelerine başvurma tarihi olarak kabul edilir.

Dava açılması gereken hallerde kural olarak ilgili eylem veya işlemin tebliğini izleyen tarihten itibaren 60 gün, vergi mahkemelerinde ise otuz gün içerisinde dava açmak gereklidir. Göreve ilişkin hükümler saklı kalmak şartıyla bu Kanunda veya özel kanunlarda yetkili idare mahkemesinin gösterilmemiş olması halinde, yetkili idare mahkemesi, dava konusu olan idari işlemi veya idari sözleşmeyi yapan idari merciin bulunduğu yerdeki idare mahkemesidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat