Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Yuşa Türbesi'nin özellikleri nelerdir?

13,256
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Yuşa Türbesi'nin özellikleri nelerdir?

Hz. Yuşa Yusuf Aleyhisselam'ın neslinden geldiğine inanılan ve Hz. Musa'nın çağdaşı olan genç biridir. Hz. Musa ile gizli ve tarihi yolculuklar yapıp Hızır Aleyhisselam ile bir araya geldiği rivayet edilir. Musa'dan sonra İsrailoğulları'na peygamber olduğu tefsirlerde karşımıza çıkar. 


İbranice'deki adı Yeşua Allah kurtarıcısı olarak çevrilebilir. Mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. 1500'lü yıllarda İstanbul'da yaşamış olan Yahya Efendi'nin manevi keşfi ile mezarının Beykoz Tepesi'nde olduğuna inanılmıştır. Burada yapılmış ilk türbenin yandığı bilinir. 

Bu türbenin en önemli özelliği 17 metrelik bir boyu olan ve 4 metre genişliğinde bir yatırı olmasıdır. 3 dinin de önemsediği bir kişi olması nedeniyle mezarın uzun yapıldığı düşünülür. 1800'lü yıllarda yapılan bazı eklemelerle genişletilmiş ve yenilenmiştir. Yahya Efendi Türbesi özellikle Cuma günleri, kandillerde, dini bayramlarda ve Ramazan ayında çok ziyaret edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat