Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Muhammed'in Mekke hayatı nasıldı?

1,858
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Muhammed'in Mekke hayatı nasıldı?

Peygamber Efendimiz Mekke doğumludur. Mekke'li olduğu için Mekke'yi çok sever. Hicret esnasında bir hüzünlü bir şekilde Mekke'ye doğru baktığı bilinir. 


571 yılı ile 622 yılları arası 12 yılını Mekke'deyken Peygamber olarak yaşamıştır. Fakat bu 12 yıldan önce de Peygamberliğine gölge düşürmeyecek düzgün bir hayatı vardır ve emin sıfatıyla yaşamıştır. Güvenli bir insan olarak herkesin sevgiyle takdir ettiği ve devamlı yanında görmek istediği, kendisine sık sık danışanların olduğu parlak bir hayata sahiptir.

Peygamber Efendimiz'in vahiy geldikten sonra 40 yaşından 53 yaşına kadar Mekke hayatı sıkıntılı geçmiştir. Gelen vahiye karşı duran insanlar O?na ciddi sıkıntılar çektirmişlerdir. Defalarca çirkin hareketlere ve hakaretlere maruz kalmıştır. Etrafındaki eski kölelerin veya fakir inananların, arkadaşlarının ve gençlerin üzerine gidilmiştir. O'nlardan birçoğu öldürülmüş ve birçoğu Mekke'yi terk etmek zorunda kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı Peygamber Efendimiz?in Mekke hayatı esnasında 2 defa karşı kıyıda Hicret vaki olmuştur. Mekke içerisinde 616 - 619 yılları arasında Ebu Talib'in mahallesine O'nları sıkıştırmak suretiyle birçoğunun açlıktan ölümüne birçoğunun bu açlıktan kaynaklı bir çok hastalığa yakalanarak hastalıktan ölmesine sebep oldukları boykot yılı yaşanmıştır. Bu boykot yılında Peygamber Efendimiz amcası Ebu Talib'i ve eşi Hz. Hatice'yi kaybetmiştir. Bu sıkıntılı süreç hicretin olduğu tarihe kadar sürmüştür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat