Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hz. Muhammed'in düşmanlarına yaklaşımı nasıldı?

720
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hz. Muhammed'in düşmanlarına yaklaşımı nasıldı?

Bir insanın düşmanı olması için kötü bir insan olması gerekmez. Hz Peygamber'in düşmanı olması Hz Peygamber'in aslında birilerinin O?na düşmanlık yapacağı şeyleri yapıyordu anlamına gelmez.


Düşmanlık yapan kişilerin ortak özelliği Peygamber'imizin kendisinden dolayı değil düşman olan kişilerin kendilerinden dolayı düşmanlık yapıyor olmalarıdır. Ancak düşmanı olan bir insanın düşmanlarına karşı düşmanca davrandığını söylemek mümkün değildir. Çünkü Hz Peygamber'e Kur'anda "sana gelen kötülüğü iyilikle sav belki sana düşmanlık eden o kimseler sıkı bir dost olur" emri verilmiştir. Hz Peygamber bu fiilin yeryüzündeki canlı şahididir. Kendisine düşmanlık yapanların ilk planda düşmanlık yapmayı tercih etmemiş bir Peygamber'dir.

Bedir'de esir olan düşmanlarına okuma yazma öğretmeleri suretiyle 10 kişiye öğretenin serbest kalacağını söyler. Esirleri serbest bıraktıktan sonra Allah'ın muradının onların serbest kalmaması olduğunu öğrendiğinde üzüntüye boğulmuştur. Ancak ilk planda yaptığı barış eli uzatmaktır. Bütün küslükler, kavgalarda efendimizin tekniği ilk eli uzatan olmasıdır.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat