Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormon yogasında rahatlama hareketleri ve nefes egzersizleri nelerdir?

929
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormon yogasında rahatlama hareketleri ve nefes egzersizleri nelerdir?

Hormonal sistem için yoga hareketleri, nefes teknikleri ve zihinsel egzersizler yapılıyor. Böylelikle bedendeki tüm sistemler; kas ve kemik sistemi, sinir sistemi, sindirim sistemi, dolaşım sistemi yaptığımız hareketlerle güçlenip esnerken, nefes çalışmaları ve rahatlama hareketleri ile de önce sinir sistemini rahatlatıp, sonra bütün bedeni rahatlatarak dinlendirmiş oluyoruz. Böylelikle tüm sistemler dengede oluyor ve biz huzurlu, neşeli ve rahat oluyoruz.

Hormon yogasında rahatlama hareketleri

Öncelikle sırtımız dik, omuzlar geride, hafifçe arkaya doğru, sanki hayali bir duvara yaslanır gibi sağlam ve esnek oturuyoruz. Sonra sağ elimiz karnımızın üstünde durarak, nefes alırken nefesimiz ile elimizi itiyoruz. Nefes verirken elimiz içeri giriyor.

Birinci hareket: Esneyin!
- Şimdi yavaşça dönerek dizlerimizin üstüne geliyoruz. 
- Önce yavaşça ellerimizi öne uzatıyoruz ve karnımızı, göğsümüzü dizlerimizin üzerine bırakıyoruz. Alnımızı yavaşça yere koyuyoruz. 
- Kolllarımızı iyice yere uzatıyoruz, sanki biri ellerimizden çekiyor, birisi de kalçalarımızı yere bastıyormuş gibi. 
- Nefes alıyoruz ve şimdi yavaşça kollarımızı geriye doğru çekiyoruz. Artık omuzlarımızı tamamen yere bırakıyoruz.
- İstediğimiz zaman ellerimizi yere koyarak yavaşça açılıyoruz ve kalçamız yere değecek şekilde bacaklarımızı ileri uzatıyoruz. - Ardından yavaşça sırt üstü uzanıyoruz.

İkinci hareket: Tüm vücudu esnetin.
- Sırt üstü uzandığımızda birkaç saniye bedenimizi yere bırakıyoruz, sonra yavaşça ayak tabanlarını dizlerimizi bükerek yere alıyoruz. 
- Kolları bedenden uzaklaştırıyoruz. Dizler ve ayaklar kapalı olacak şekilde duruyoruz. 
- Nefes alın ve verirken yavaşça dizlerinizi sağa yatırın. Bu arada ayaklarımız ve dizlerimiz bitişik durmaya devam etsin.
- Bacaklarınız sağ yandayken, başınızı diğer tarafa, sola yatırın ve üst bedenimiz esnerken belinizi rahatlatın. Bu arada nefes alıp merkeze gelin. 
- Ardından nefes alıp aynı hareketi sola doğru yapın. Başınızı tersi istikamete doğru yatırın. Bu arada sırtımız ve omuzlarımız tamamen yere yapışık olmalı. Bu hareket ile tüm sinir sistemini rahatlatın. Ardından nefes alıp ortaya gelin. Bu esneme hareketini istediğimiz kadar tekrarlayabiliriz.

Üçüncü hareket: Rahatlayın.
- Sırt üstü yatarken bacaklarınızı iyice uzatın.
- Bir minder yardımı ile istediğiniz bir pozisyon seçin. Minderi dizlerinizin altına alabilirsiniz, minder üzerine ayaklarınız ve dizleriniz gelecek şekilde bağdaş kurabilirsiniz veya minderi sırtınıza dikey olarak destek olacak şekilde mindere dayanın. Bu arada belinizi desteklemesi gerektiğini unutmayın.
- Avuç içleri yukarı bakacak şekilde kollarınızı uzatın ve bu sırada tüm bedeninizi yere bırakın. 
- Bu şekilde istediğiniz kadar kalın ve bedeninizi bırakın.

Hormonal sistem için yogada rahatlama hareketleri ve nefes egzersizleri yaparak hem fiziksel bedenimizi hem de zihnimizi dinlendirdik. Böylece şimdi dinlemiş, rahatlamış ve huzur içindeyiz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat