Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormon ne anlama gelir?

3,411
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormon ne anlama gelir?

Hormonlar iç salgı bezlerinden salgılanan kimyasal maddelerdir. Hormonların genelde salgılandıkları organda etkisi yoktur. Hormonlar salgılandıkları organdan uzak organda etki ederler. 

Vücutta salgılanan hormonların bazıları yapımı bazıları da yıkımı sağlar. Örneğin, beyin şeker ile çalıştığı için şekerin düştüğü zamanlarda vücut alarm verir ve vücutta hormon salgılanmaya başlar. Şekeriniz düştüğü zaman pankreastan glukogon hormonu, böbreküstü bezlerinden ise adrenalin salgılanır. 

Glukon hormonu ve adrenalin hormonu salgılanmazsa hipogliseminin üstesinden gelinemez. Bu hormonlar şeker düştüğünde hızlı bir şekilde karaciğerin depoladığı şekeri vücuda salar ve kan şekeri hızlı bir şekilde yükseltilir. 

Sonrasında kortizol ve büyüme hormonu devreye girer. Kortizol ve büyüme hormonları kastan aldıkları maddelerle karaciğerde yeniden şeker sentezler. Bu iş birliği sayesinde hipogliseminin uzun sürede düzelmesi ve normal seviyede devam etmesi sağlanır.

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat