Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hormon hastalıkları nelerdir?

6,790
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hormon hastalıkları nelerdir?

Hormon hastalığı en basit tanım ile endokrin sistemin hastalanmasıdır. Canlı organizmalarda pek çok endoktrin bez vardır. Endokrin bez vücudun ihtiyaç duyduğu hormonları salgılar. Burnumuzun arkasındaki hipofiz bezi, tiroid bezi, paratiroid bezi, böbreküstü bezleri, kadında overler ve erkeklerde testisler hormon salgılayan bezlere örnek olarak verilebilir.

Endokrin bezlerden hormonlar salgılanır. Hormonlar vücudumuzun dengesini sağlar. Endokrin bezlerinin fazla ya da az çalışması hastalığa neden olabilir. Aynı şekilde endokrin bezlerinde oluşan tümörler de hastalık nedenidir.

Hormonlar genelde salgılandıkları organda değil daha uzak bir organda etki eder. Örneğin tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonları metabolizmayı hızlandıran hormonlar olarak bilinir ama tiroid hormonlarının beyin, yumurtalıklar, kas ve iskelet sistemi gibi pek çok sisteme etkisi vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat