Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipospadias (peygamber sünneti) nedir?

68,332
kez izlendi
Puan: 3.89 / 5
Detaylı Açıklama

Hipospadias (peygamber sünneti) nedir?

Hipospadias veya halk arasında peygamber sünneti denen durum şu şekilde açıklanabilir: Anne karnındayken bir bebeğin penisinin gelişimi iki farklı şekilde, iki farklı olayın birleşmesi ile olur. 


Penisin asıl yapısı kendisi yetişirken, üretra dediğimiz işeme deliği ayrı olarak gelişir. Normal şartta bebek 8 - 9 haftalıkken bu penisin vücut kısmıyla üretra (işeme deliği) eşit boyutta ve birbirine denk olarak penisin vücudu tarafından işeme deliğinin kapatılması gerekir. 

Penisin vücudu ile üretra dediğimiz işeme deliğinin ayrı gelişip, bunun yarım kalması, çocuğun normal yerden işeyememesi durumuna çocuk ürolojisinde hipospadias adı verilir. Öyle bir durumda pipiye baktığımız zaman normalde işeme deliğinin olması gereken yerin pipinin ucunda değil, daha alt kısmında olduğunu görürüz. 

Hatta kimi durumlarda iki yumurtasının, iki testisinin arasından bile işeyen çocuklar olabiliyor. Dolayısıyla çocuğun ya da bebeğin işeme deliğinin normal yerinde değil, pipinin alt yüzünde olması durumudur hipospadias. Ek olarak zaman zaman da bebekte veya çocukta yarım sünnetlilik (peygamber sünneti) ya da buna ilave pipide eğrilik anomalilerinin hepsinin bir arada olması durumudur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat