Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyonumuz olduğunu nasıl anlayabiliriz?

57,410
kez izlendi
Puan: 4.58 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyonumuz olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Tansiyon yükselmesi her zaman belirti vermediğinden hipertansiyonunuz olduğunu ilk anda anlayamayabilirsiniz.

Nadiren ensede dolgunluk şeklindeki baş ağrısı, kulaklarda basınç hissi, uğultu, bulantı, baş dönmesi, sersemlik hissi veya bazen acile başvurmanıza neden olan bir burun kanaması ilk bulgu olabilir. Burun kanaması aslında bir emniyet sübabı olup tansiyonunuz yüksekse düşürecektir, bu nedenle burun kanaması şikayetlerinde kanama sonrası ölçülen tansiyonunuzun düşük bulunması hipertansiyonunuz olmadığını göstermez. Bu nedenle bir süre kendinizi tansiyon açısından takip etmenizde fayda vardır. Ancak tüm bunlar sıklıkla başka hastalıkların seyrinde de ortaya çıkan bulgular olduğundan tansiyona spesifik değildir. 

Çoğu zaman insanlar tesadüfen tansiyon ölçtürdüklerinde bunu fark ederler. Bu nedenle özellikle 40 yaşın üstünde,  şişman, şeker hastalığı, gece horlaması, ailesinde hipertansiyon hikayesi olan kişilerin sık sık tansiyon ölçtürmelerini tavsiye ediyorum.

Aslında 40 yaşın üzerinde herkesin bir tansiyon aleti edinip ölçmeyi öğrenmelerini tavsiye ederim. Eğer kendiniz ölçemiyorsanız, bilekten veya koldan ölçen dijital aletlerden de alabilirsiniz, ancak bunların zaman zaman normal tansiyon aletleriyle birlikte ölçerek doğru ölçüp ölçmediklerine dikkat edilmelidir. 

Tansiyon ölçümü sırasında dikkat edilecekler

Tansiyonunuzu ölçerken mutlaka rahat bir koltukta oturmalı; çok aç, çok tok ve egzersizden hemen önce veya sonra ölçüm yapmamalısınız. 

Her gün düzenli tansiyon ölçmek de doğru değildir, hatta günde 3-5 kez ölçenler vardır ki bu durum bile insanda stres yaratıp geçici tansiyon yükselmelerine neden olabilir. Tansiyonu haftada 1-2 kez veya kendinizde olağan dışı bir durum hissettikçe ölçüp bunu bir yere kaydetmek yeterlidir. Bu kayıtları kontrole gittiğinizde doktorunuzla da paylaşmanız iyi olur. 

Hipertansiyon hastalığının teşhis yöntemleri

Hipertansiyonun kronik bir hastalık olup ömür boyu ilaç kullanılması gerektiğinden insanlar HT hastası olduklarını kolay kabul etmezler. Teşhisin yanlış olduğunu, boş yere ilaç kullandıklarını düşünmeye başlarlar. Bu nedenle hipertansiyon yakınmasıyla gelenlerde ilaveten objektif  tıbbi deliller araştırılması yapılabilir. Örneğin, kontrol amacıyla yaptığımız efor testinde tansiyon yanıtının yüksek çıkması  veya ekokardiyografi dediğimiz kalbin ultrasound yöntemiyle incelenmesi sırasında kalp kaslarında kalınlaşma tesbit edilmesi bazen tek bulgu olabilir. Bunların yanı sıra göz hekimlerince yapılan göz dibi incelemesi sonucunda da göz damarlarında hipertansiyona ait bulgu tesbit edilebilir.

Hipertansiyonun kesin tanısının konulmasında en kolay yollardan biri de sık kullandığımız tansiyon holteri'dir. 

Tansiyon holteri aslında 24 saat boyunca hastanın koluna takılı kalan bir tansiyon aletidir. Bu alet belli aralıklarla gece uykuda dahi otomatik olarak tansiyon ölçerek kaydeder. Bulgular bilgisayarda analiz edilerek rapor edilir. Bu şekilde hem tanı koymak hem de verilen ilaçların etkili olup olmadığını değerlendirmek çok kolaylaşır. 

Özellikle beyaz önlük hipertansiyonu dediğimiz, doktor veya hastanede tansiyon ölçülürken yükselen, normal hayatında tansiyon yükselmesi olmayan kişilerin tespitinde bu yöntemin özellikle faydası vardır. Bu şekilde doktor yanında tansiyonu yüksek çıkıp ilaç başlanan, gereksiz yere ilaç kullanan birçok insan vardır. Oysa bu kişilerde heyecan nedeniyle geçici yükselen tansiyon vardır ve aslında hipertansiyon hastası değillerdir. Ancak yapılan çalışmalar bu kişilerin ileride gerçek HT hastası olmaya aday olduklarını da göstermiştir.

Sonuç olarak hipertansiyonunuz olduğunu düşündüğünüzde bir doktora başvurmanız sağlığınız için çok yerinde bir karar olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat