Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyonu olanlar nasıl beslenmeli?

44,650
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyonu olanlar nasıl beslenmeli?

Tuz tüketiminin azaltılması hipertansiyonu dengelemede en başta gelen önlemlerden biridir ancak sıfır tuz uyulması zor ve bazen gereksiz bir önlemdir. Sadece tuzu bilinçli tüketmek gereklidir. Yemeğin tuzuna bakmadan tuz dökme alışkanlığından vazgeçilmeli, hatta sofraya tuzluk getirilmemelidir. Yemekleri hazırlarken tatlarını artırmak için tuz yerine taze otlar, baharat, limon, acı kullanılabilir. Sucuk, pastırma, salam, füme veya tuzlanmış  etler, tuzlu sert peynirler, cipsler, zeytin, turşu, hazır çorbalar, et-tavuk suyu tabletleri, gazlı şekerli meşrubatlar sıklıkla karşılaştığımız çok tuzlu gıdalara örnektir.

Eskiden tansiyon hastalarına tuz yerine önerdiğimiz diyet tuzları vardı ve bunlar yarı yarıya normal tuz içerirdi. Günümüzde ise hiç sodyum içermeyen diyet tuzları vardır. Bunları tuzsuz pişirdiğiniz yemeklerin üstüne istediğiniz kadar ekleyerek kullanabilirsiniz. 

Hipertansiyon hastalarının diyetlerinde mutlaka kalsiyumdan zengin süt ve süt ürünleri olması gerekir. Süt ürünlerinden özellikle peynirlere dikkat edilmelidir. Suya konup tuzu çıkarılamayacak olan tulum peyniri, eski kaşar gibi peynirlerden uzak durulmalıdır. Şekerli, gazlı yapay aromalı içeceklerden,  tatlılardan hamur işlerinden uzak durmanız en az ilaç kullanmanız kadar önemlidir.

Tansiyonunuzu kilo vererek düşürün

Hipertansiyon hastası iseniz kilo vermeye gayret edin. Fazladan her 10 kilo tansiyonunuzda da 1 birim yükselmeye neden olur, bu nedenle kilo verirseniz tansiyon ilacı kullanmanıza bile gerek kalmayabilir. Mutlaka günde 2 lt kadar sıvı almanız, özellikle su içmeniz şarttır. Susuz kalan vücut ve böbrekler tansiyonun yükselmesine neden olurlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat