Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyonu olanlar için beslenme düzeni nasıl olmalı?

2,229
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyonu olanlar için beslenme düzeni nasıl olmalı?

Hipertansiyon hastalarının günlük beslenme düzeninde tuzun çok az olması gerekir. Bizim hiç bilmediğimiz yiyeceklerde bile tuz olduğunu unutmamalıyız. 

Yüksek tansiyon hastalarının domates, balık ya da et gibi içerisinde tuz bulunan besinleri tüketirken dikkatli olması gerekir. Bu besinler, özellikle kırmızı veya beyaz etler kendi dokusunun içerisinde tuz barındırır. Bu sebeple bu besinleri tüketirken ekstra tuz kullanımından özellikle kaçınmak gerekir. 

Paketlenmiş, konserve halindeki ürünler de belli oranlarda tuza sahiptir. Örneğin paketli tatlı bir bisküvi dahi tuz içerir. Bu madde sodyum benzoat adı ile geçer. Bu da aslında sodyum, yani tuzdur. 

Hipertansiyon hastaları için tuzsuz beslenme en önemli önerimizdir ancak her hayat değişikliğinde olduğu gibi tuzsuz beslenme de hastalarımız için çok zor olabilmektedir. Ağız tadını değiştirmek bir anlamda bir bağımlılığı değiştirmektir ve ağız tadımız da ağırlıkla tuzlu yiyeceklere alışıktır. Ancak bu zannedildiği kadar imkansız değildir. Damak tadımız ancak 3 haftanın sonunda bir başka besine alışmaya başlar. Fakat pek çok hasta bu süreye de direnç gösterir ve hiç değilse şu kadar yesem gibi tekliflerde bulunur. 

Tuzlu yemekten tuzsuz beslenmeye azaltarak başlamak hastalar için daha kolay olur. Bugün 2, yarın 1, ertesi gün hiç zeytin diyerek azaltılabilir ancak bazı yiyecekler ise tamamen yasaklanır. Peynir gibi çok tuzlu süt ürünleri ise sadece suya koyulmakla değil, tuzsuz olarak tüketilmelidir çünkü Türklerin damak tadına uygun olan peynirler dünya ortalamasının oldukça üzerinde tuz oranına sahiptir. 

Hipertansiyon hastalarının hiç tüketmemesi gereken besinler
- Salam
- Sosis
- Sucuk 
- Salamura ürünler

Dünyada, ABD gibi ülkelerde günlük tuz tüketim oranı 14 iken, Türklerde bu 18,5 gr'dır. Türklerin tükettiği beyaz peynir, ekmek, güya diyet olarak sunulan ancak beyaz ekmeğe göre daha da fazla tuz katkısı olan kepek ekmeklerimiz hipertansiyon hastaları için uygun değildir ve bu hastaların hayatlarından bu tür besinleri yavaş yavaş da olsa çıkarması gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat