Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır?

3,487
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon tedavisi nasıl yapılır?

Hipertansiyon tedavisi iki aşamalıdır. İlk kısım hastanın hayatını düzenleyerek dikkat etmesi gerekenler, ikincisi ise doktorun hastayı takibidir. 

Öncelikle yüksek tansiyon sorununun nereden kaynaklandığını bulmak gerekir. Böylece o hastalığa yönelik tedavi yapılarak o hastalık kontrol altına alınır. Bu sayede bir nedene bağlı tansiyon sorunu da çözülür. Kişide altta yatan bir böbrek hastalığı varsa, guatr hastasıysa ya da böbrek üstü bezlerine bağlı hormonal bir hastalığı varsa, öncelikle bunlar tedavi edilmeli ya da kontrol altına alınmalıdır. Böylece tansiyon da akabinde düzelir. 

Hastanın yapabilecekleri de hipertansiyon hastalığının tedavisinde çok önemlidir. Hasta kilolu ise, normal kilosuna dönmesi dahi tansiyonunun dengelenmesine yardımcı olur. Keza biraz bile kilo verdiğinde tansiyonunda olumlu anlamda bir değişim olacaktır. 

Kilo kontrolünün yanı sıra egzersiz de tansiyonun dengelenmesinde önemli rol oynar. Örneğin ileri yaşta günde 15 dakikalık yürüyüş bile çok önemlidir. Bu anlamda mutlaka çok ileri seviye ya da ağır egzersizler düşünülmemelidir. Daha genç insanların da daha fazla egzersiz yapması, damarların elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Bu da tansiyonu ilaçsız bir şekilde 10 mm cıva daha düşürecektir. 

Hastanın tuzlu yemeklerden kaçınması, yemeklerini tatlandırmak istediğinde limon ve yoğurt kullanması da, tansiyonu ilaçsız bir şekilde düşürmeye yardımcı olacaktır. 

Hipertansiyon tedavisinde ilaç kullanımı

Hipertansiyon tedavisinde doktor 1 ilaç ile başlayabilir ancak ikincil bir hastalık tespit edildiyse çoğu zaman bu hastaların yüzde 70'inde 2 ilaç, kimi zaman da 3 ilaç kullanımını gerektirir. 

Hipertansiyon hastalarında ilaçlar bana zarar verir mi korkusu oluşabilir. Bu ilaçlar aslında karaciğer başta olmak üzere böbreğe, beyne ve kalbe zarar vermez, aksine onları korumayı amaçlar. 

Hipertansiyon hastaları için ilaçları düzenli ve bir ömür boyu kullanacak olma fikri ürkütebilir. Genelde hiç ilaç kullanmak istemezler, bizler de kimi zaman iki ayrı ilacı aynı hapa koyarak veririz, hastanın kendisi çok fazla ilaç alıyorum diyerek tedirgin olmasın diye. Oysaki ilaç aslında hipertansiyon hastaları için hayat kurtarıcıdır. 

İstatistiklere göre hipertansiyon hastalarında düzenli ilaç kullanımı 2000'lerin başından bu yana, son 10 - 15 sene içinde yüzde 10'dan fazla kalp krizi ve felç vakasını önlemiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat