Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon nedir?

8,530
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon nedir?

Hiper yüksek demektir. Hipertansiyon yüksek tansiyon anlamına gelir. Tansiyon da bildiğimiz gibi arter basıncı, yani atardamarlarımızın duvarına kanın yaptığı basınçtır. Bu basınç yüksek olduğu takdirde damarlar genişler, kanı daha fazla basınçla taşır. Bu damarların en iç duvarı sanki dudağımızın içindeki yumuşak yer gibi bir endotel tabakası taşıyor. Endotel tabakası tüm damarlarımızın içini kaplıyor. Bu endotel içine ve atardamarların ve kasların içine bu basınç uzun vadede bir hasar veriyor. Damarlarımızın hem beyinde, hem kalpte, hem böbrekte ve vücudumuzun her yerinde olduğuna göre yüksek tansiyonun yarattığı birçok hastalık en çok da bu hayati organları etkileyebiliyor. 

Hipertansiyon felç, kalp krizi, böbrek yetmezliği gibi sorunlara yol açabilir. Diğer yandan böbrek hastalıkları da, tansiyonun kendisine yol açabiliyor. Böbrek başka bir nedenle hasta olduğunda dahi, yüksek tansiyon üretebiliyor. Bu nedenle bizler damarlarımızdaki kan basıncını düşürmekle yükümlüyüz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat