Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

2,823
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon nedenleri nelerdir?

Hipertansiyon yüksek kan basıncı demektir. Vücutta belirli sebeplerle gerçekleşir. Bunlardan ilki hormonlara bağlı olan endokrin hipertansiyondur. Böbrek hastalıklarına bağlı hipertansiyon ise ikiye ayrılır. Böbrek dokusunu, böbreği süzen ve idrarda ihtiyacımız olan şeyleri toplayan tübüler sisteme bağlı hiperansiyon farklıdır. Farklı nedenlere bağlı olarak hem böbrek doku hastalıkları, hem de böbreğin damarsal hastalıkları yüksek tansiyona neden olur. 

Hormonal sorunların dışındaki endokrin tansiyonlarda böbrek üstü bezesi önemli rol oynar. Bu bazen kişinin gece uykusunda nefesinin kesilmesine, uyku apne sendromuna yol açar. Kişi uykudayken ve şuuru kapalıyken nefesi kesildiği için birkaç kere korkarak uyandığında bile yüksek tansiyonun yerleşmesine neden olduğunu biliyoruz. 

Hipertansiyon yüzde 80 - 90 oranında altta yatan bu hastalıklara bağlı ise bu hastalıklar ayırt edilir ve bu tansiyon türüne ikincil tansiyon deriz.  Bir de birincil tansiyon, primer hipertansiyon olarak adlandırdığımız, altta yatan herhangi bir nedene ya da hastalığa bağlı olmayan hipertansiyon hastalığı vardır. Bu hipertansiyon türü göz rengimiz gibi hücrelerimize kazınmış, genetik bir koddur. Ailesel geçiş ile hayatımıza girer. Genetik olarak kişinin yüksek tansiyona yatkınlığı vardır. Yüksek tansiyon genetik olarak sizde varsa bu sizin mutlaka hipertansiyon hastası olacağınız anlamına gelmez. Siz iyi bir sporcuysanız, az tuz tüketiyor, beslenmenize ve kilonuza dikkat ediyorsanız, sigara kullanmıyorsanız hayatınız boyunca hipertansiyondan korunabilir, tansiyon hastası olmayabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat