Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

7,104
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hipertansiyon belirtileri nelerdir?

Hipertansiyon damarların içindeki kan basıncının yüksek olup atardamarlara uzun vadede zarar vermesine denir. Hipertansiyon bir hastalıktır ve hipertansiyon hastası kişilerin yüzde 70'inde hiç belirti olmayabilir. Bu nedenle hipertansiyon bizim gizli düşmanımızdır. İçimizde yaşatıyoruz ancak farkında değiliz, ancak bizim tüm organlarımızı hasta ediyor. 

Hipertansiyon hastaların yüzde 70'inde hiç belirti göstermediğinden yalnızca ölçerek anlayabiliriz ama geri kalan yüzde 30'unda belirtiler şöyle sıralanabilir.

Hipertansiyon belirtileri
- Bulantı
- Baş dönmesi
- Ense ağrısı
- Baş ağrıları
- Tekrarlayan bulanık görme

Hipertansiyon belirtilerini herkes ciddiye almayabilir. Genellikle baş dönmesi gibi durumları yorgunluğa, uykusuzluğuna bağlar. Oysaki tansiyon ölçmek çok kolaydır ve ihmal edilmemelidir. 

Özellikle 30 yaşından sonra tansiyon ölçümü düzenli olmalıdır ancak çok küçük yaşta da hiç küçümsenmeyecek kadar tansiyon hastası bulunur. Bugün çocuk yaştan itibaren fazla kilo ve obezite bir problem olduğu için fazla kilo aynı zamanda tansiyon problemlerini de beraberinde getiriyor. 

Genetik bir yatkınlık varsa, ailede genç yaşta tansiyon belirdiyse, hiç başka bir neden olmaksızın yalnızca aileden geçme bir ihtimal varsa vücutta, bu şişmanlık, şeker hastalığı gibi bir hastalık, yüksek kan yağları veya sigara kullanımı ile pekişip ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle 30 yaşından sonra düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalıdır.

Tansiyon ölçümünün ilkinde hiçbir sorun olmaması, diğerlerinde çıkmayacağı anlamına gelmez. Bir diğerinde tereddüte yol açacak bir değer söz konusu ise, tansiyon yüksek çıkmışsa, daha sakin şartlarda, yarım saat öncesine kadar kahve ve çay gibi kafeinli içecekler içilmemiş, 10 dakika oturulmuş, bu süre içinde sigara içilmemiş ve son olarak hastanın bir yere yetişmesinin gerekli olmadığı bir zamanda tansiyon tekrar ölçülmelidir. Bu şartlarda tansiyon değerleri iyi çıkarsa sorun yoktur. 1 yıl sonra yeniden ölçeriz. Ancak bu şartlara rağmen tereddütte kalırsa, hastanın tansiyon değerlerini her gün ölçtürerek bir liste hazırlatırız ve ona göre de hastalarımızı tedavi etmeye veya önleyici şeyler yapmaya davet ederiz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat