Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hiperaktivite nasıl tedavi edilir?

46,972
kez izlendi
Puan: 4.20 / 5
Hiperaktivite nasıl tedavi edilir?
Hiperaktivite için erken tanı oldukça önemlidir. Erken tanıyla başlayan erken eğitsel tedavinin olumlu sonuçlar doğurduğu görülmektedir. Bunun için bir uzmanın yönlendirmesiyle çocuğun ihtiyacına ve problemine uygun bazı müdahale yöntemlerine başvurulabilir.

Müdahale yöntemleri
- Davranış değiştirme programları
- Özel eğitim
- İlaç tedavisi
- Aile danışmanlığı

Okul-aile-uzman işbirliği içerisinde olunmalıdır

Hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde en önemli nokta okul-aile-uzman işbirliğidir. Uzmanın yönlendirmesiyle okulda öğretmenin, evde ailenin özellikle yapması ve yapmaması gereken bazı şeyler vardır. Mesela aile çocuğun davranışlarını bir yaramazlık olarak değil bir rahatsızlık belirtisi olarak algılayabilmelidir. Çok aşırı hoşgörü gösterilmemelidir. Kesin net kurallar koymalıdır ve bu kurallara uyma da kararlı davranmalıdır. Öğretmenin işbirliğiyle okulda çocuğun dikkatini dağıtıcı bazı faktörlerin ortadan kaldırılması gerekir. Örneğin çocuğun pencereden uzakta ve tahtaya yakın bir yerde oturması gerekir. Bazı dikkatin yoğun olması gereken derslerin ard arda olmaması, araya beden eğitimi, resim, müzik gibi yardımcı derslerin koyulması gerekir.

Hiperaktivitede erken tanı ve buna bağlı erken başlayan eğitsel tedavinin olumlu sonuçlar doğurduğu ortadadır. Ancak tamamen iyileştirmesi şu an için mümkün değildir.
Anne & Çocuk Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat