Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hikaye nedir?

3,918
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hikaye nedir?

Gerçek ya da gerçekleşmesi mümkün olay ve durumları; yer, zaman ve kişiye bağlı olarak yüzeysel bir biçimde anlatan dar kapsamlı yapıtlar hikaye olarak tanımlanır. Hikayelerin dar bir kahraman kadrosu vardır. Hikayede kişiler hayatlarının sadece bir yönüyle ele alınır. Olayların ayrıntısına girilmez. 

Hikayenin bölümleri

Hikayede; serim, düğüm ve çözüm bölümleri bulunur: Serim Bölümü, olayın geçtiği ortamın ve kişilerinin tanıtıldığı, yer ve zamanın belirtildiği bölümdür. Düğüm Bölümü, başlayan olayın ne şekilde gelişeceğinin belirlendiği bölümdür. Bu bölümde merak ögesi yoğunlaşır. Çözüm Bölümü, öyküde ele alınan olayın sonuçlandığı bölümdür. Olaylar sona erer, yazarın amacı anlaşılır, olaylar çözümlenir. Dünya edebiyatında hikaye türünün ilk örneği İtalyan yazar Boccaccio'nun Decameron adlı yapıtıdır.

Dünyada öykü üç ekol üzerine temellendirilmiştir: Olay Öyküsü: Bu tür öyküde olaylar serim, düğüm ve çözüm bölümlerine uygun olarak anlatılır. Bu türün ilk örneğini Maupassant vermiştir. Bu öykü türünün edebiyatımızdaki ilk temsilcisi Ömer Seyfettin'dir. 

Durum Öyküsü: Olay anlatımına dayanmayan; serim, düğüm, çözüm planlarına uyulmayan öykü türüdür. Bu türün ilk örneğini Anton Çehov vermiştir. Durum öyküsünün edebiyatımızda ilk temsilcisi Sait Faik Abasıyanık ve Memduh Şevket Esendal'dır.

Modern Öykü: Bazı durumların arka planındaki gerçekler; hayaller ve birtakım olağanüstülüklerle gösterilir. Bu türün kurucusu Franz Kafka'dır. Bizdeki en önemli temsilcisi Haldun Taner'dir.

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat