Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hıdır ve İlyas neden yeryüzünde biraraya gelir?

887
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hıdır ve İlyas neden yeryüzünde biraraya gelir?

Aslında genel kanının aksine Hıdır ve İlyas ayrı kişilikler değildir. Bunlar aynı karakterlerin farklı kültürlerdeki adı olarak nitelenebilir. Anlamları benzerdir. Hıdır ve İlyas'ın yeryüzünde biraraya gelmesi ise simgesel bir durumdur. 

Hızır ya da Hıdır, Arapça hadra kelşmesinden türemiştir ve yeşil-yeşillenme anklamına gelir. İlya ya da İlyas ise yüce ya da gökten gelen anlamı taşır. Araştırmacılar ve düşünürler Hıdır ve İlyas'ın yeryüzünde buluşması simgesi ile anlatılmak istenenin baharda doğanın canlanması olduğu görüşünde. Bu Genüş ışınlarının bahar aylarında Kuzey Yarımküre'yi ısıtmaya başlaması ve bununla birlikte doğanın canlanması olarak yorumlanıyor. 

Burada İlyas güneş ışığını, Hızır ya da Hıdır ise yeryüzündeki yeşillenmeyi, canlanmayı tasvir ediyor. Yani Hıdır ve İlyas'ın yeryüzünde buluşması baharda güneş ve canlanmanın ortaya çıkmasıyla ilişkileniyor. Aslında burada yaşamın ortaya çıkması genel olarak tasvir edilen durum.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat