Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Heterokromi nedir?

15,135
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Heterokromi nedir?

Heterokromi, iki göz rengi arasında fark olmasıdır. Heteros farklı, kromi de renk demektir. Heterokromi bir hastalıktan veya ailesel nedenlerden, yani genetiktir. Bunları sebebi bilinirse o zaman çok da fazla tetkiklere gerek olmadan bu ailesel ve hiçbir problem yaratmayacak ya da yaratacak diyebiliriz. Genelde gözlerden bir tanesi daha açık ya da daha koyudur. 

Heterokrominin nedenlerine göre sonuçları farklıdır. Bazen hasta olan göz daha açık renkte olabilir, bazen de hasta olan göz daha koyu renktedir. Bu da göz doktorlarına hastalığın tanısını koymakta yardımcı olur. Eğer beraberinde başka rahatsızlıklar da varsa; sağırlık, göz tansiyonunun yükselmesi, gözde iltihap gibi farklı sorunlar varsa, bunlar da bize hastalığın nedeni konusunda ipucu verebilir.

Heterokromi ile beraber farklı hastalıklar yoksa, kişi ömrü boyunca sorunsuz bir şekilde günlük hayatına devam edebilir. Tarihte Büyük İskender, Mimar Sinan gibi ünlü kişilerin heterokrom oldukları bilinmektedir. 

Videoyu Göster

Sağlık Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat