Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Heterokromi kimlerde görülür?

1,283
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Heterokromi kimlerde görülür?

Heterokromi kalıtsal ya da edinsel olabilir. Doğuştan olanlar kalıtsal nedenlerdir, genlerdeki mutasyonlardan olabilir. Genetik, doğuştan heterokromi nadir görülür. Yaklaşık olarak yüzbinde 10 kişide görülür. Göz rengi farklı olan ancak gözlerinde herhangi bir sorunu olmayan meşhur insanlar da vardır. En meşhur heterokromi hastaları Mimar Sinan ve Büyük İskender'dir. 

Göz doktorlarını daha çok ilgilendiren, daha sonradan ortaya çıkan, gözdeki bir hastalık ya da bir tedavi sırasında ortaya çıkan heterokromi rahatsızlığıdır. Genetik olmayan ve zamanla oluşan göz rengi değişiklikleri erişkin yaşlarda ortaya çıkar. Belli bir hastalığın veya kronik bir rahatsızlığın takibi sırasında ortaya çıkan heterokromi rahatsızlığının mutlaka incelenmesi gerekir. Örneğin pigment hücrelerindeki iyi ya da kötü huylu bir bir tümör olabilir ve bunların ayırt edilmesi gerekir. Yüzdeki yansımalarına bakmak lazım. Bazen yüzdeki göze yakın ciltte de bazı pigmentasyonlar, ota nevüs dediğimiz benler ayırt edilmelidir.  

Kimi zaman da sempatik sinir kesilerine bağlı olarak, örneğin boynunda küçük bir operasyon geçiren kişide Horner sendromu ortaya çıkabilir. Bu, gözün küçülmesi, göz kapağının biraz düşmesi ve göz bebeğinin de küçülmesi ile birlikte, miosis, ptosis, enophthalmos adı verilen bir üçlü ortaya çıkabilir. Bu anlamda gözdeki renk değişikliğinin göz doktoru tarafından bir hastalık mı yoksa genetik bir durum mu olduğunun ayırt edilmesi ve tanısının konulması önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat