Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Herkes günde 8 bardak su içmek zorunda mıdır?

2,312
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Herkes günde 8 bardak su içmek zorunda mıdır?

Kişinin günlük su ihtiyacı pek çok farklı etkene bağlıdır. Günde içilmesi gereken su miktarı bulunulan ortama, fiziksel aktiviteye, kişinin cinsiyetine göre farklılık gösterir. Sıcak iklimde kas gücüne ihtiyacı olan bir kişinin içmesi gereken su miktarı ile soğuk bir iklimde durağan, masa başı bir iş yapan kişinin içmesi gereken su miktarı birbirinden farklıdır. Tabii ki sıcak iklimde, daha ağır koşullarda çalışan bir kişinin içmesi gereken su miktarı, soğuk iklimde, masa başında çalışan birine göre çok daha fazladır. 

Kişinin günde tüketmesi gereken su miktarının bağlı olduğu 4 farklı parametre vardır. 

Yaş, cinsiyet, aktivite miktarına bağlı olarak günde ne kadar su içmeniz gerektiğini uzmanından öğrenin: Günde kaç bardak su içmeliyiz?

Özel durumlardan yola çıkacak olursak, gebelik ve emzirme dönemindeki bir kadının diğer zamanlara göre daha fazla su ihtiyacı olacaktır. Gebe olan kadınların normalden daha fazla su tüketmesi gerekir. Emzirme döneminde ise sütün daha iyi olması, daha fazla süt üretebilmek için daha fazla su tüketilmelidir.  

Hastalık durumundaysak, hastalığın getirdiği koşullardan; ishal, kusma, ateşlenme, terleme gibi durumlarda, vücudumuzun kaybettiği suyu yerine koymak ve toksinlerin vücudumuzdan daha çabuk atılmasını sağlamak için su içmek, daha kolay iyileşmemizi sağlar.

Gün içinde tükettiğimiz çay, kahve gibi içecekler de vücudumuzda su tuttuğu için burada da daha fazla su içmemiz gerekir.

Spor ya da terlememizi gerektirecek bir fiziksel aktivite yapıyorsak, her yarım saat için ekstra yarım litre daha su tüketmemiz gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat