Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Her erkek andropoza girer mi?

9,268
kez izlendi
Puan: 3.94 / 5
Detaylı Açıklama

Her erkek andropoza girer mi?

Andropoz olarak adlandırılan süreç her erkekte yaşın ilerlemesiyle birlikte yaşanacak olan doğal bir olgudur. Andropoz 40'lı yaşlardan itibaren görülmeye başlansa da en çok 50'li yaşlarda testosteron seviyelerinde azalma olur.

Andropoz, erkeklik hormonunun (testosteron) düşmesine bağlı olarak görülen psikolojik, biyolojik ve cinsel belirtilerdir. Andropoz her erkek için kaçınılmaz olsa da, bulunduğu psikolojik ortam, eşiyle ve çevresiyle olan iletişim, kişinin entelektüel birtakım uğraşıları andropoz sürecini olumlu ya da olumsuz yönde geçirmesi için çok önemli farklılıklar yaratır. 

Söz gelimi bir erkek eşiyle birlikte belli bir yaşın üzerine, 50'li 60'lı yaşlara geldiğinde gençliğindeki kadar aktif bir cinsel yaşamı olmasa bile eşiyle olan duygusal birlikteliği sürdüğü, aralarında sevgi ve saygının devam ettiği sürece andropozun getirebileceği psikolojik yıkımdan çok rahat bir şekilde korunabilir.

Andropoz döneminde olan erkek, belli bir düzeyde cinsel hayatını devam ettirip doğru ve düzenli beslenmesine, sporuna dikkat ederek andropozun getirdiği sıkıntılardan kurtulabilir.

Ancak hormonal anlamda andropoz dönemine girmemek, erkeklik hormonunun ömür boyu yüksek düzeyde devam etmesi mümkün değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat