Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Her diyet programı herkeste işe yarar mı?

29,546
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama

Her diyet programı herkeste işe yarar mı?

Her diyet programı herkeste işe yaramaz. Aslında bu çok geniş ve maalesef birçok kişinin yanıldığı bir kavram. Arkadaşın yaptığı diyeti yapmaya çalışmak, başka birine özel hazırlanan diyet programını sürdürmek, popüler ancak kişiye özel hazırlanmayan dönemsel diyetleri yapmak çok yanlıştır. Bir diğer yanlış nokta ise, internetteki kimi web sayfalarında, boy, kilo, yaş gibi kriterler girerek kişiye özel kilo hesaplayıp o kiloya düşmeye çalışmaktır. Aynı zamanda yine web sayfalarında yer alan günlük kalori miktarları ile yer alan diyet listelerini takip etmemek gerekir. 

Tüm bunlar metabolizmanıza ciddi hasarlar verebilir. Çünkü herkesin alacağı kalori, yapabileceği diyet programı ve vücudunun vereceği tepki farklıdır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, günümüzde çok popüler olan protein diyetlerinden yola çıkabiliriz. Bir kişinin metabolizması protein yakmaya çok uygunken ve hali hazırda aldığı proteine uygun enerji harcıyorken, bir başka kişiye vegan beslenme daha uygundur ya da en azından çok daha düşük oranda protein tüketmesi gerekiyor olabilir. 

Bir danışanımıza et ürünleri yarıyorken, bir diğer kişiye deniz ürünleri daha iyi geliyor olabilir. Burada temel kavramları birbirinden ayırmak için kişiye özel bir diyet programı hazırlanması gerekir. Bir diyetin iki farklı kişide aynı tepkiyi verdirmesi, ne diyetin kalorisi bakımından mümkündür, ne de içeriği açısından mümkündür. 

Tüm bu nedenlerle diyetler kişiye özel belirlenmelidir. 

Herkesin diyeti farklı


Diyet kişiye özel bir şeydir ve bir kişinin yaptığı diyeti diğer bir kişi yapamaz. Kişinin boy, kilo, cinsiyet ve sosyal yaşamı tamamen diyetini etkiler. Çünkü her insanın yeme alışkanlıkları ve yaşam koşulları farklıdır.

Buna bağlı olarak sosyal koşullar, ekonomik etmenler de farklıdır ve bunların hepsi diyetin içeriğini etkiler.

Çalışma saatleri önemli

Kişinin çalışma saatleri de çok önemli çünkü genelde günümüzde herkes çalışıyor ve çalışma saatlerine göre diyetin tüm saatlerinin kişiye özel bir şekilde düzenlenmesi gerekiyor.

En önemlisi kalori

Herkesin alacağı kalori miktarı farklıdır, kiloya, boya ve yaşa göre belirlenir ve buna göre düzenlenir.

Videoyu Göster

Sağlıklı Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat