Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hemodiyalize girenler nelere dikkat etmeli?

622
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hemodiyalize girenler nelere dikkat etmeli?

Hemodiyalize girenlerin normal sağlıklı bir insan gibi yaşamaları arzu edilir. Tabii ki tuz hariç. Hemodiyaliz hastalarının sağlıklı insanların kullandığı sofra tuzunu kullanmaması gerekir.

Hastaların rahat bir şekilde işe gitmelerini, işlerine devam edebilmelerini sağlamak için hemodiyaliz saatlerini, seanslarını iyi bir şekilde ayarlamak gerekir. 

Diyaliz hastalarında beslenmede dikkat edilecekler
Bir hemodiyaliz hastası yağsız yemeğe özen göstermeli,
Çok fazla kilo almamalı ama zayıf da olmamalıdır.

Bilimsel olarak kilolu olan hemodiyaliz hastalarının daha uzun ömürlü oldukları görüldü. Bu nedenle enerji alımlarında; yani ekmek, makarna, pilavda hiçbir kısıtlama getirmiyoruz. Çünkü bunların içinde zararlı bir şey yoktur. Tabii ki tüm bu besinler tuzsuz ya da çok az tuzlu olmalıdırlar. 

Bazen çok fazla fosfor içeren kurubaklagillerin; mercimek, nohut, kuru fasulye gibi besinlerin haftada birden fazla tüketilmemesi istenir. Ancak bu, fosfor değeri düzgünse mümkündür ancak hastada fosfor değeri iyi değilse, hastada fosfor değeri ideal seviyeye düşünceye kadar bunlardan biraz daha az tüketilmesi gerekir. 

Diyaliz hastalarının kalori alması, karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekiyor. Bu anlamda tuzsuz veya az tuzlu olması kaydı ile et, makarna, pilav, ekmek, hamur işi yiyecekleri yemesi gerekiyor. Örneğin akide şekeri yiyin diyoruz. Çünkü bu maddeler kalori, kalori de hastalarımızın sağlıklı bir kiloda olmalarını sağlıyor. Böbrek hastaları her diyalizde bir yumurta kadar protein kaybeder. Potasyum içeren meyveleri doktorunuzla konuşarak yemelisiniz. Egzersiz yaparsanız genel sağlığınız düzelir. Hastalar işe gitmek istiyorsa bunu özellikle teşvik etmek gerektiğini düşünüyoruz. 

Bunların hepsine dikkat edebilirseniz diyaliz süreniz çok daha güzel ve verimli geçecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat