Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hemodiyaliz nedir?

3,263
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hemodiyaliz nedir?

Hemo kan, diyaliz akım, bir şeyin içinden akmak anlamına gelir. Aslında, kanın bir filtre üzerinden akıtılmasıdır. Temizlenmesi gereken kan, böbrek yetersizliği olan, atık maddelerini, fazla sıvısını atamayan bir kişinin kanıdır. Bu temizleme işlemi için senelerce araştırmalar yapılmıştır ve heparin adı verilen, kanın donmasını önleyen bir madde bulunduktan sonra araştırmalar ve tedavi adına gelişmeler hız kazanmıştır.

Kan normalde filtre gibi bir suni böbrekle temas ettiğinde donar kalır ve akım artık gerçekleşemez. Ama biz kanı sulandırarak bunun üstünden geçirirsek ve burada bir başka madde ile karşılaştığında filtrenin içinde kan temizlenir. Bir makine yardımı ile filtrenin üzerinden hastanın kanı gelir ve filtrenin altından yine kendisine gider. Yine bir makine yardımı ile filtrenin altından sıvı gelip, üst kısmından atık su olarak gider. Böylece kan temizlenir ve hasta da fazla sudan arındırılmış olur. 

Hemodiyaliz ağrısız bir yöntemdir. 

Bir böbrek hastası haftada 3?er gün, 4 saat boyunca diyalizde kalmalıdır. Çünkü bu alet hastanın kanının 5 litre  olduğunu düşünürsek yavaş yavaş, 300-400 mmlik porsiyonlarla pompa yardımıyla çevirir ve temizler. Bu çevirme zaman alıcı bir yöntemdir. 

Hemodiyaliz haftada 3 defa yapılır. Haftada 3?er defa 4?er saatten toplam 12 saatlik böbrek çalışması yapılarak aslında hastanın bütün bir hafta sağlıklı bir şekilde ve atık maddeden kurtulmuş bir şekilde yaşaması sağlanır. Normalde bizim böbreklerimizin 7 gün 24 saat çalıştığını düşünürsek 12 saat çalıştırmakla şahane bir sonuç alındığı söylenebilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat