Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hapşırmanın vücuda zararı var mı?

2,452
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hapşırmanın vücuda zararı var mı?

Hapşırmanın vücuda herhangi bir zararı yoktur. Hapşırma şöyle olur:

Burun üzerinde buruna dışarıdan giren toz, polen ya da bakteri gibi partikülleri algılayan sinirler vardır. Bu partiküller buruna girdiğinde buradaki sinir uçları beyne sinyal gönderir. Beyinde yüz sinirlerini tetikleyerek hapşırmayı başlatır. Hapşırma refleksi başladığında diyafram kasılarak ciğerlere hava doldurur ve sonra tekrar kasılarak havayı mümkün olduğunca basınçlı bir şekilde burun yoluyla dışarı püskürtür. Bu sırada burun ve sinüs kanalları temizlenir.

Ancak kişi hapşırığı bastırmak için ağzını ve burnunu sıkıca kapatırsa ciddi sıkıntılar ortaya çıkabilir. beyinde damarsal anomalileri olan kişilerde beyin kanamalarını tetikleyebilir. Beyin içi ameliyat geçirmiş kişilerde de kafa içi basıncın artması büyük sorunlar yaratabilir.

Burun ameliyatları sonrasında kişi hapşırırsa burun dokularında kanama olabilir. Burun damarlarında hassasiyet olan kişilerde hapşırığa bağlı burun kanamaları olabilir. Bu durumlarda ağız açık hapşırmak kanama riskini azaltır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat