Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hapşırığı tutmak zararlı mıdır?

3,828
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hapşırığı tutmak zararlı mıdır?

Hapşırma normal, fizyolojik bir olaydır ve vücut için faydalıdır. Sık hapşırmak ya da art arda çok kez hapşırmanın da bilinen bir zararı yoktur. Hapşırma sırasında karın ve yüz bölgesindeki kaslar kasılır, karın, kafa ve damar içi basıncı artırır. Hapşırma ile havanın dışarı çıkması sonucu basınç azalır.

Kişi hapşırma sırasında ağız ve burnunu sıkıca kapatır ve havanın çıkışına izin vermezse basınç daha da yükselebilir ve bu da ciddi sorunlara neden olabilir. Bu durum özellikle beyinde damarsal anomalileri olan kişilerde beyin kanamalarını tetikleyebilir. Beyin içi ameliyat geçirmiş kişilerde de kafa içi basıncın artması büyük sorunlar yaratabilir.

Sadece beyin değil ciddi kalp ve damar operasyonu geçiren kişilerin de hapşırık tutmaya çalışması benzer riskler içerir. Kaynaklarda hapşırık tutma nedeniyle ortaya çıkan bel ve boyun fıtıkları vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat