Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi yaşlarda sperm kalitesi daha yüksek olur?

137,458
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi yaşlarda sperm kalitesi daha yüksek olur?

Sperm kalitesinin en yüksek olduğu dönem ergenlik çağı ile 30 yaş aralığıdır. 30'lu yaşlardan sonra sperm parametrelerinde görece değişimler olabilir.

Erkeklerin çocuk sahibi olmaları ile ilgili belli bir yaş sınırı yoktur. Erkek, 70 - 80'li yaşlarda bile çocuk sahibi olabilir. Yaşa bağlı olarak sperm sayısında, şeklinde ve hareketliliğinde görece değişiklikler olsa bile erkeğin çocuk sahibi olmasına engel teşkil etmez.

Sperm kalitesini etkileyen unsurlar
Sık cinsel ilişkiye girilmesi ya da fazla mastürbasyon yapılması sperm kalitesini etkilemese bile, sperm sayısında azalmalara neden olabilir. Sık cinsel ilişki perm sayısının azalması çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde döllenmenin gerçekleşme ihtimalini düşürebilir.

Sperm kalitesini olumsuz etkileyen unsurlar arasında tansiyon, kullanılan bazı ilaçlar, testislere alınan darbelere bağlı gelişen travmalar, aşırı kilo, sağlıksız düşük kalorili diyetler, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre oturularak çalışma bulunur.

Cep telefonu ve kucakta dizüstü bilgisayar kullanımının sperm kalitesi üzerinde etkili olduğu söylense de ispatlanmış bir durum değildir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat