Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi namazlar kaza edilemez?

6,283
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi namazlar kaza edilemez?

Bir şeyin kaza edilebilmesi için farz olması gerekir. Nafile ibadetler   kaza edilemez. Cemaat şartı olmayan ibadetlerin kazası olabilir. 


Sadece belli bir vakte münhasıran kılınmış namazlar vardır, onların kazası olmayabilir. Farz olan ibadetlerin, nafile olmayanların kazası olur. Ancak Hanefi mezhebinde vacibin de kazası olur. 

Diyelim ki Vitr ya da Yatsı namazını kaçırdınız, Yatsının farzında, Vitrin 3 rekatlık vacip olan 3 namazında kaza edersiniz. Fakat Yatsı namazının ilk sünneti kaza olmaz. 

Cemaatle kılınan namazların kazası olmaz. Farz olan kısım cemaat olduğu için, bu namazların kazası edilemez. Bayram namazı, cuma namazı, cenaze namazı cemaatle beraber kılınması gereken namazlardır. Bu namazların da kazası olmaz. 

Cuma namazını Hanefi mezhebinde en az 3, Şafi mezhebinde en az 40 kişiyle kılmak gerekir. İkinci vakti geldi, 3 kişi de biraraya geldik, hadi cuma namazını kaza edelim diyemeyiz. Bu anlamda Cuma namazının kazası olmaz. Cumanın kazası öğle namazı olur, cuma namazı olmaz.

Bayram namazı da kaza edilmeyen namazlardandır. Bayram namazının da vakti vardır. Güneş doğduktan 45 dakika sonra kılınır. Diyelim ki 45 dakika sonra kılmadınız, araya öğle vakti girdi ama bir aradayız, hadi cemaatle birlikte kılalım dediniz; olmaz. Bayram namazı vacip olmasına rağmen kaza edilemez. 

Belli bir vakte münhasıren olan ibadetler vardır. Cuma namazı, Bayram namazı gibi Teravih namazının da kazası olmaz. Teravih, Yatsı namazından sonra Ramazanlarda kılınan sünnet bir namazdır.

Nafile namazların kazası olmaz. Ancak Bayram namazı haricindeki vaciplerin ve farzlar kaza edilebilir. Bayram namazı ise vacip olmasına rağmen kaza edilemez. Farz olan tüm namazları kaza edebilirsiniz. Bu, namazda olduğu gibi diğer ibadetlerde de böyledir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat