Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi kırıklar için traksiyon yöntemi kullanılır?

30,499
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi kırıklar için traksiyon yöntemi kullanılır?

Bazı kırıklar için traksiyon yöntemi kullanılır. Fakat traksiyon yöntemi genelde daha önceden yaptığımız tedaviler içinde yer alır. Son zamanlarda çok fazla yapmıyoruz. Ama özellikle kırık bölge sadece kırık yaralanması değil, yumuşak doku yaralanmasıyla, örneğin kaval kemiği bölgesinde topuktan geçirilen bir telle bacak bir çekime alınır; işte buna traksiyon denir. Bu halde, ara ara çekilen grafilerle hastanın iyileşmesi gözlenir daha sonra da uygun zaman geldiğinde ki, genelde bu 6 ile 8 hafta arasındadır, alçılama yaparız ve alçıyı takip ederiz. 

Çocuklarda özellikle 4 yaşın altındaki çocuklarda traksiyon ile iyileştirme yapılır. Belli süre hastanede kalınır, bacağa belli açılar verilir ve uygun şekilde çekilip yumuşak kemik dokusu oluşturulmaya çalışılır. Yumuşak kemik dokusu oluşunca, bu çocuklarda yaklaşık 3-4 hafta sürüyor, uygun bacak ve gövde alçısına alınır. Son zamanlarda ise traksiyon bu tedavi yöntemlerinde pek kullanılmıyor. 

Traksiyonun kullanıldığı yer daha çok, örneğin bir kalça kırığı varsa, hasta birkaç gün sonra ameliyat olacaksa hastanın hazırlıkları yapılıyor. O sırada hastaya ağrı vermemek, kırık uçları hastaya daha fazla travma vermesin diye belli miktarda ağırlıkla ciltten bacak sarılarak 3-4 kilo ağırlıkla çekime alıyoruz ki kırık, hasta ameliyat olana kadar daha fazla ağrı yapmasın.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat