Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi işlerde kulak tıkacı ya da kulaklık kullanılmalı?

7,953
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi işlerde kulak tıkacı ya da kulaklık kullanılmalı?

Çalışma ortamlarında ses seviyesine göre farklı tiplerde kulaklıklar ya da kulak tıkaçları kullanılır. Çalışma yasalarına göre 85 desibel ve üzerindeki gürültü değerlerine sahip işyerlerinde çalışanların kulaklık ya da kulak tıkacı takmaları şarttır. Kullanılan koruyucu gürültü seviyesini 70-75 desibele kadar düşürmelidir.

İş güvenliği uzmanlarına göre yüksek frekanslı gürültülerin çok olduğu ortamlarda kulak tıkacı kullanılması uygundur. Düşük frekanslı gürültülerde ise kulağı tamamen kapatan kulaklıklar kullanılmalıdır. Örneğin taş motoru veya spiral makinesi kullanılan ortamlarda kulak tıkacı kullanmak daha iyi sonuç verir. Jenaratör odası, makine dairesi gibi ortamlarda ise kulaklık kullanılması daha uygundur.

Kulak tıkaçları kullanım talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır. Tek kullanımlık tıkaçlar birden fazla kez kullanılmamalıdır. Ayrıntılı bilgi için videoları izleyebilirsiniz.Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat