Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi hastalıklara sahip akrabaların evlenmesi sağlık açısından risklidir?

4,731
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi hastalıklara sahip akrabaların evlenmesi sağlık açısından risklidir?

Akraba evliliğinin sağlık açısından riskli olduğunu söylemek mümkün değildir. Burada önemli olan bir hastalık vardır. Hastalığın eğer adını koyabiliyorsak ve hastalığın kan testiyle veya bir laboratuvar testiyle tanısı kesinleştirilirse o zaman hiç kimsenin korkmasına gerek yoktur. 

Bu gebelik sırasında anne karnındaki bebeğe de test uygulayarak bebek sağlıklı doğacak mı, doğmayacak mı diye söylenebilir. Burada kesin laboratuvar tanısının olup olmaması önemlidir. İşitme kayıplarının büyük bir kısmı otozomal resesif veya otozomal çekinik denilen şekilde kalıtılır. İç kulak tipi, sinirsel tip işitme kayıpları olabilir. Bu kişiler de engellerine göre okullara devam ettikleri; işitme engelliler işitme özürlülere uygun okullara, görme engelliler de görme engellilerin gittikleri okullara gittikleri için sosyal ortamları da buna uygundur. Eşlerini seçerken yine işitme özürlü ya da görme engelli kişilerden seçerler. Ancak genetikçi gözüyle bakıldığında yine aynı tipte engeli olan kişilerin evlenip çocuk sahibi olması önerilmez.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat