Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda TİB'e başvurmak gerekir?

508
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda TİB'e başvurmak gerekir?

Özellikle vatandaşlarımızı ilgilendiren husus 5651 sayılı yasanın 9a maddesinde dile getirilmiş olan "özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlarıdır. 

Özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiğini iddia eden kişi öncelikle TİB'e başvurabilir. Başkanlık'a başvurusunun içerisinde özel formlar da bulunmaktadır. Burada hakkın hangi şekilde ihlal edildiğini, web adresini açık bir şekilde belirtir. Belirtmesinden sonra 24 saat içerisinde sulh ceza mahkemesinden bir karar ile TİB'e sunmak zorundadır. Bu süre içerisinde TİB, 24 saat içerisinde ilgili içeriğin erişime engellenmesi için erişim sağlayıcı birliğine bu konuda talimatını gönderir ve 24 saat içerisinde hakkının ihlal edildiğini iddia eden kişi sulh ceza mahkemesinden bir karar getirmezse bu hükümsüz kalacak, kaldırılacaktır. 

Bu noktada, hepimizi ilgilendiren husus şudur: Özel hayatın ihlal edildiğine inanan bir kişi TİB'e başvurarak bu sitenin URL bazlı erişime engellenmesini talep edebilir. 

Özel hayatın gizliliğini ihlal konusunda bireysel başvuru formu ile ilgili kılavuz için www.ihbarweb.org.tr/ohg/ adresini ziyaret edebilirsiniz.  Buradan genel açıklamalardan başvuru aşamalarına, formun elektronik ortamda doldurulmasından başvuru sonrasına ilişkin işlemlere dair her şey de burada yer alıyor. Ardından başvuru için www.ihbarweb.org.tr/ohg/index.php adresine tıklayıp başvurunuzu yapabilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat