Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda sezaryen yapılması gerekir?

13,143
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda sezaryen yapılması gerekir?

35, 35+6 arası günler arasında yavaş yavaş doğum zamanına yaklaşılmıştır. Gebenin kafasındaki en önemli soru şudur: "Normal doğum yapabilecek miyim?" Bunu cevabı %80 olasılıkla evet, %20 olasılıkla hayırdır.

Günümüzde çağdaş teknolojinin getirdiği kolaylıklar nedeniyle eskiden hiç sezaryen nedeni olmayan durumlar bile artık sezaryen nedeni olabiliyor ve sezaryen günümüzde daha fazla uygulanıyor. 

Eskiden anne sağlığı birinci, bebek sağlığı ikinci plandayken şimdi ise artık anne ve bebek sağlığı birlikte ön plana çıkmaktadır. 

"Kader işte, bebeğim yaşamadı" denilen durumlar artık günümüzde sezaryenin de daha fazla uygulanması nedeniyle yaşanmamakta, bebek ölümlerinin azalması sağlanmaktadır.

Sezaryen nedenleri

Rahim kasılmaları: Hangi durumlarda sezaryen gerektiğini anlayabilmek için bir benzetme yapılabilir. Bebeği bir araç olarak değerlendirelim ve bu aracın kendi hareketleriyle dar bir tünelin içinden geçmeye çalıştığını düşünelim. Bu tünelin özelliği bebeğin zar zor geçmesine izin verecek şekilde yapılandırılmış olmasıdır. 

Bebek hareketine başladığı zaman eğer hareketlerinde bir aksama varsa, rahim kasılmaları iyi değilse bebek hareket edemeyecektir. Rahim kasılamıyorsa, kasılma başlamış olmasına rağmen iyi bir şekilde seyretmiyorsa tünelin içindeki ilerleme gerçekleşmeyecektir.

Bebeğin iri olması: Eğer araç bu tünel için çok büyükse veya yan duruyorsa tünelin içine giremeyecektir.

Doğum kanalının dar ya da tıkalı olması: Doğum kanalıyla ilgili girişteki herhangi bir darlık veya doğum kanalının önünün tıkalı olması, örneğin plasentanın önde yerleşmiş olması bebeğin doğum kanalına girmesine engel olacağı için doğum sezaryenle gerçekleşecektir. Çatı darlığı (pelvis darlığı) da sezaryen nedenidir. Çatı darlığı 3 şekilde olabilir: Çatının girişinde, ortasında veya çıkımında olabilir. Her darlık bir sezaryen nedeni teşkil edebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat