Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda erken seçim olur?

1,867
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda erken seçim olur?

Türkiye'de milletvekili seçimleri normal şartlarda 4 yılda bir yapılır. Her 4 yılda bir 550 milletvekili seçilir ve milletvekillerinin partilere dağılımına göre bir hükümet kurulur. Hükümet güvenoyu alırsa görevini 4 yıl boyunca sürdürür.

Ancak bazı durumlarda genel seçim 4 yıldan daha kısa sürelerde de yapılabilir. Buna erken seçim denir. 

Eğer muhalefet hükümetin doğru çalışmadığını düşünüyorsa güvensizlik oyu vererek hükümetin düşmesini sağlayabilir. Bu durumda mecliste yeni bir hükümet kurulması gerekir. Gereken sürede bir hükümet kurulamazsa erken genel seçime gidilir.
 
Meclis herhangi bir nedenle erken seçim kararı da alabilir. Bunun için TBMM Başkanlık Divanı'na erken seçim için önerge verilir. Önerge oylanır ve çoğunluğun evet oyunu alırsa erken seçim yapılır.  
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre genel seçimlerde meclise giren partiler seçimden sonraki 45 gün içinde tek başına ya da diğer partilerle biraraya gelerek bir hükümet kurmak zorundadır. 

Hükümet 45 gün için kurulmazsa cumhurbaşkanı erken seçim kararı alabilir. Partilerin koalisyon için anlaşamayacakları durumlarda da TBMM'de yapılacak oylama ile 45 günden daha önce de erken seçim kararı alabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat