Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda doğum için suni sancı verilir?

35,135
kez izlendi
Puan: 4.29 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda doğum için suni sancı verilir?

Gebeliğin sonlanmasının istenildiği durumlarda rahim kasılmaları kendiliğinden başlamamışsa suni sancı verme yoluna gidilir. Suni sancı genel olarak gebeliğin herhangi haftasında herhangi bir döneminde uygulanabildiği gibi, zaman aşımı veya miyat dolması adı verilen, beklenilen süre dolmasına rağmen doğum başlamamışsa kullanılır.

Zamanında önce olan kullanım alanlarında genellikle annenin sağlığını tehlikeye sokacak durumlar söz konusudur. Örneğin gebelik zehirlenmesi olarak geçen ve gebelikte annenin tansiyonunun aşırı yükselmesiyle seyreden preeklamsi denilen durumlarda gebeliğin bir an önce sonlandırılması, annenin hayati tehlikeden kurtulması gerekmektedir. Böyle durumlarda bebeğin sağlığı hiç dikkate alınmaksızın bir an önce gebelik sonlandırılır

İleri ultrason yöntemiyle bebekte herhangi bir sakatlık saptanması durumunda, bu sakatlığın yaşamla bağdaşmayacak olduğuna karar verildiğinde gebeliğin sonlandırma işleminde suni sancı yöntemine başvurulur.

41. 42. haftalarına gelen, zamanı geçen gebeliklerde hâlâ doğum başlamamışsa bebeğin plasentasının kendi kendine yetememe durumu ile karşılaşmamak adına bebeğin dışarı çıkarılması gereklidir. Bu gibi durumlarda kendisi başlamayan doğum sancılarını, rahim kasılmalarını başlatmak için suni sancı kullanılır.

Videoyu Göster

Anne & Çocuk Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat