Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi durumlarda çocuklara pekmez verilmemesi gerekir?

10,384
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi durumlarda çocuklara pekmez verilmemesi gerekir?

Bebek henüz 6 aylık değilse, bu dönemde pekmez  kullanılmaması gerekir. Bebeğin anne sütü aldığı dönemde tek başına beslenmesinde kansızlık sorunu nedeniyle pekmez kullanımı zaman zaman karşınıza çıkmakla birlikte bu dönemde bebeğe pekmez verilmesi tavsiye edilmez. Pekmez tatlı bir besin olduğundan, süt çocuğu pekmezi yedikten sonra anne sütü almayı reddedebilir veya çok zor emebilir. Bebeklerde altıncı ve yedinci aydan itibaren pekmez ek gıdaya geçişte beslenmeye pekmez ilave edilmesi bebeklerin beslenmesine daha uygundur. 

Eğer bebekte veya aile genetiğinde aşırı kilo sorunu, obezite gibi bir sorun varsa pekmez veya benzeri ürünleri kullanmamak gerekir. Kişide diyabet, şeker hastalığı sorunu varsa, beraberinde başka sorunlar da geliyorsa bebeklerde, yetişkinlerde, çocukluk veya ergenlik döneminde pekmez kullanmamak gerekir. 

Çocuklarda kalsiyum emilimi ile ilgili bir problemi varsa, her yaş grubu bireylerde pekmez kullanılmamasında fayda vardır. Pekmezin kullanımına, eğer bebeklik dönemindeyse mutlaka doktora danışarak başlanmalıdır. Yetişkinlerde ise bir beslenme uzmanına danışılmalıdır. Yetişkinlikte de kilo sorunu yok ise enerji ihtiyacına bağlı olarak yapılan düzenli bir program ile ölçülü bir şekilde pekmez tüketilebilir.

Bebeklik döneminde bebekte kansızlık problemi varsa süt ve süt ürünleri içeren öğünlerde pekmez verilmemesi gerekir. Çünkü demir minerali içeren pekmez, kalsiyum minerali içeren sütle birlikte aynı öğünde veya aynı karışım içerisinde bulunuyorsa emilimi birbirini etkiler. Bebeğin ayı uygunsa, doktoru tarafından da öneriliyorsa bebeklik dönemindeyse kahvaltısında meyve suyu ile, ıhlamur ile verilebilir. Ancak devam maması kullanıyorsa ek besinlere geçildiği bu dönemde devam mamasını veriliş saati doktorun veya uzmanın önerisi ile planlanmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat