Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi duaları mutlaka bilmeliyiz?

1,678
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi duaları mutlaka bilmeliyiz?

Dua, kelime manası ile çağırmak demektir. Bir şeye gücünüz yetmediği zaman sizden daha güçlü olanın normal hayatınızda da çağırırsınız. Dolayısıyla duanın bir ibadet olduğunu kabul ederek Allah'ı her zaman çağırmaya, yardım istemeye dua diyoruz. Her durumda, her şekilde, sebep ne olursa olsun dua edilebilir. Hz. Muhammed'in bir ifadesinde de olduğu gibi, bize bildirilen "insanın ayakkabının bağı bile kaybolsa, Allah'tan isteyecektir". Dolayısıyla en üst seviyeden en alta kadar Allah'tan her şey istenebilir ancak bu istemenin bazı türleri vardır. Doğru isteme, neticeyi elde etme, istediğiniz taraf ile olan alakanızı düzeltme açısından son derece yararlıdır. Neyi, ne zaman, nasıl istediğinizin elbette önemi vardır. 

Bilmemiz gereken dualar

Bize, namaz esnasında gerekli olacak bazı dualar vardır. Sübhaneke, Ettehiyyâtü, Allâhümme Salli, Allâhümme Barik, Rabbenâ âtina, Rabbenâğfirlî, Kunut Duaları namazda bilinmesi gereken dualar arasındadır. Bunun dışında günlük hayatta karşılaştığımız bazı durumlara, olaylara karşı da dua edebiliriz. Örneğin korktuğumuz anda veya canımız sıkkın olduğu sırada bir duaya müracat edebiliriz. Bunların hepsinde dikkat edilmesi gereken şey doğru zamanda, doğru bir kalp ile doğru duayı etmektir. Esas olan da gevşek olmayan, sıkı bir kalp ile, Allah'tan tam bir inanma ile isteme, tam bir inanç ile dua etmektir. Allah'ın yüzde yüz vereceğine inanarak dua etmektir. Aksi durumda iş olsun, torba dolsun diye dua edilmez. Herhangi bir şekilde edilmiş yüzeysel bir duaya amin dediğimizde hemen kabul olunacak diye bir şey söyleyemeyiz. 

Ali Baba ve Kırk Haramilerden de biliriz, Ali Baba, açılacak taşın önünde "açıl susam açıl" der ve taş bunu duyunca açılır. Açılmayacak taşın önünde istediğiniz söyleyin, açılmayacak ise eğer veya o taşın önünde açıl susam açıl demediğinizde açılmayacaksa uygun yer, uygun zaman, uygun ruh ve kalp hali duanın kabulunu son derece kolaylaştırır. Hadislerde bahsedilen, her gün yapılabilecek dualar da vardır. 

Videoyu Göster

Yaşam Kanalı

Hepsini göster

Yorumlar

Sitene ekle
Kapat