Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi cilt tipleri güneşten daha kolay etkilenir?

4,256
kez izlendi
Puan: 2.80 / 5
Detaylı Açıklama

Hangi cilt tipleri güneşten daha kolay etkilenir?

Herkesin güneşten etkilenebileceğini unutmamalıyız. Ama açık tenli, sarışın, kızıl saçlı, çilli kişiler güneşten ciddi anlamda etkilenirler. Bazı insanlar renk pigment oluşumuyla ilgili problemler yaşayabilir. Mesela vitiligo dediğimiz hastalıkta ışığın herhangi bir şekilde korunmasız olarak derinin altına geçmesi yüzünden bu kişiler güneş ışığının etkileri karşısında daha fazla risk altında kabul edilirler. 

Özellikle çilli, kırmızı saçlı, beyaz tenli, sarışın olan kişiler, bu tarz cilt tipleri deri kanserine yatkınlık yüksek görüldüğü için bu kişilerin hem yaz hem kış mevsimi boyunca güneşten korunmaları gerekir. 

Çocuklar için güneş koruması

Özellikle çocukların vücutları, vücut kitlesinin yüzeye oranı açısından yüzey lehine olduğu, bağışıklık sistemleri de henüz tam olarak gelişmediği için özellikle çocuklarımızı güneşten korumak gerekir. Çocuklarda 6 aylıktan itibaren güneş koruyucusu kullanılabilir.  3 yaşına kadar fiziksel filtre dediğimiz ajanları kullanabilir. 3 yaşından sonra da kimyasal filtre dediğimiz ajanlar içeren güneş koruyucularını ciltlerine uygulayabiliriz. Ama her ne olursa olsun çocukları güneşten korumak gerekir. 18 yaşına kadar bir kişi hayatı boyunca alacağı ışığın yarısını almış kabul edilir. Bu nedenle bu yaş grubunda ciddi bir güneş koruması gerekmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat