Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Gönder
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
Gönder
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hangi cilt hastalıkları kaşıntıya neden olur?

91,319
kez izlendi
Puan: 4.54 / 5
Hangi cilt hastalıkları kaşıntıya neden olur?
Genel kaşıntı nedenleri arasında cilt hastalıkları, sinirsel nedenler, ilaçlara bağlı kaşıntılar, alerjik durumlara bağlı kaşıntılar ve iç hastalıkları kaşıntı nedeni olabilir.

Dermatolojik olarak kaşıntı nedenleri:

- Mantar
- Egzama
- Kurdeşen
- Cilt kuruluğu
- Su çiçeği
- Uyuz
- Bit
- İltihabi deri hastalıkları

Ciltteki deri hastalıklarına bağlı deri hastalıklarında genellikle ciltte bir görüntü bozukluğu olur. Deride kalınlaşma kırmızılık, dökülme, kabuklanma gibi durumlar söz  konusudur. Ciltte eğer bir görüntü değişikliği varsa bunun bir deri hastalığına bağlı kaşıntı olduğunu anlayabiliriz. 

Ciltte belirti vermeden ortaya çıkan kaşıntının nedenini anlamak için kan tahlili yapılması gerekir. Deriye bağlı kaşıntılarda öncelikle göz muayenesi söz konusudur. Genellikle bir deri doktoru hangi hastalığın kaşıntıya neden olduğuna bakar. Eğer hastalık teşhis edilemiyorsa daha ileri tetkikler yapılması gerekir. 

Genel deri kaşıntılarında eğer bir döküntü söz konusu ise ürtiker yani kurdeşen adlı deri hastalığıdır. Bunun dışında alerjik egzama olarak adlandırılan durum da kaşıntı yapar. İç hastalıklarına bağlı kaşıntıda ise ciltte belirti yoktur. Sadece kaşıntıya ait tırnak izleri söz konusudur. Mutlaka detaylı muayene gerekir.
Sağlık Kanalı Hepsini Gör
UZMANTV
Akademi

Oturduğunuz yerden öğrenin

Kişisel gelişim, MS Office Programları, İlişkiler, Yağlıboya resim... Konusunun önde gelen eğitmenlerinden başka hiçbir yerde bulamayacağınız kurslar. Oturduğunuz yerden öğrenmenin keyfini ve kolaylığını yaşayın.

Akademi'yi keşfedin
UZMANTV
Rehber

Okumayı sevenler için...

İzlemek yerine okumayı tercih ediyorsanız sizi böyle alalım. İçeriği UZMANTV editörleri tarafından hazırlanan UZMANTV Rehber'de yine sorular ve cevaplar var ama bu sefer görüntülü değil yazılılar.

Rehber'i keşfedin
Sitene ekle
Kapat